Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Botoks ve dolgu arasında ne gibi farklar vardır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox, kas kasılmasının neden olduğu kırışıklıkları tedavi ederken, dolgu maddeleri kaybolan hacmi kazandırır ve yüze daha genç ve canlı bir görünüm verir. Buna ek olarak, Botox genellikle yüzün üst kısmında (Alın, kaz ayakları ve kaş arasını) hedef alırken, yüzün alt kısmında(nazolabial kıvrımlar, yanaklar ve dudaklar) daha çok dolgu maddeleri kullanılır. Birçok hastada kırışıklıklar ve hacim kaybı birlikte olduğu için, botoks ve dermal dolgu maddelerinin genellikle kombine uygulaması yapılır.

Hocam selamlar burun kenarındaki çizgiler ve ince kırışıklıklarım için botoks mu olmalı dolgu mu botoks ve dolgu arasındaki fark nedir bir bilgi verebilirmisiniz? Teşekkürler

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks ve dolgu birbirinden farklı maddelerdir. Botoks bir toksindir. Dolgu ise vücutla uyumlu, sıklıkla kırışıklıkların, kimi çöküntü ve düzensizliklerin doldurulup düzeltildiği, dudakların belirginleştirildiği maddelerdir. Etkileri ortalama 6 ay – 2 yıldır. Yüz bölgesinde, burunda, dudakta çok etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Botoks ve dolgunun ortak yanı aynı amaç için zaman zaman birlikte kullanılabilmeleridir.

Doktor buket hanım merhaba,hem annem hem ben ve bir arkadaşım botoks yaptıracağız ama annem acaba dolgu mu yapılmalı şeklinde düşünüyor. Onun kırışlıklıkları daha fazla . bu durumda botoks yerine dolgu mu yapılmalıdır? Botoks ve dolgu arasındaki farkları söylerseniz bir karar verebilieceğiz. Çok teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks işlemi daha çok ince çizgi ver kırışıklıkların giderilmesinde kullandığımız bir enjeksiyon yöntemidir. Amaç sinir uçlarını geçici süreyle bloke ederek mimik kullanımına bağlı olarak kasların kasılması ve çizgilerin oluşmasının ve görünmesinin önüne geçmektir. Dolgu enjeksiyonları ise daha çok derin çizgi ve kırışıklıklarda, yüzdeki hacim kayıplarında başvurduğumuz bir yöntemdir. Hangisinin hastaya daha uygun olacağını muayene sırasında anlayarak ona göre tedavi planı oluşturmak gerekmektedir. Buradan kesin olarak şu tedaviyi anneniz bunu siz yaptırmalısınız demek doğru olmayacaktır.

İyi günler botoks ya da dolgu yaptırmak istiyorum. Ama botoks ve dolgu arasındaki fark nedir tam olarak bilmiyorum. Acaba biraz aydınlatabilrmisiniz. Benim şikayet ettiğim yerlerim alınım kaş ve göz çevrem.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox, botulinum denilen bir bakteriden özel olarak üretilmiş olan bir ilaçtır, dolgu ise, hiyalüronik asitten oluşturulmuş olan özel bir jeldir. Bu iki işlemin uygulamada farklılıkları bulunur. Örneğin, bir kası kastığınızda kırışıklık olması durumunda botox uygulanırken, herhangi bir kası kasmaksızın oluşmakta olan kırışıklıklar için ise, dolgu kullanılmaktadır. Botox kasları gevşetmekte ve kırışıklıkları engellemek için kullanılmakta ve uygulanmaktadır. Dolguda ise amaç, hacim vermek ve var olan boşlukları doldurmaktadır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar