Botoks ile Göz Çevresi Kırışıklık Tedavisi

Botoks nasıl bir ilaçtır? Yüze bir zararı olur mu işlem ne kadar sürer ve sonucu ne zaman çıkar?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks, Costridiuın botulinum bakterisinin ürettiği bir toksin maddedir. Az ve seyreltilmiş miktarlarda bazı kaslara doğrudan enjekte edildiğinde kontrollü kasların zayıflamasını önlediği görülmüştür. Bu toksin minik dozlarda uygulanarak cilt üzerinde oluşan ince çizgileri durdurmak için cilt altına enjekte edilen botulinum toksinidir. Botoxla; alın, göz çevresinde ki kaz ayakları, kaş çatmasının neden olduğu kırışıklıkları ve yüzde kırışıklığa neden olan kasların gevşemesi sağlanır. Botox, sinirlerden kaslara iletilen sinyalleri bloke eder. Botox enjekte edilmiş kas, artık kırışıklıklara neden olmayacak, çünkü gevşemeyecektir. Bu da göz çevresindeki kazayağı, alın çizgileri ve kaşları arasındaki derin çizgilenmeleri ortadan kaldırır. Botoks yalnızca birkaç dakika sürer ve çok hafif bir sızı hissedilir. Belirli kaslara ince uçlu bir iğne yardımıyla enjekte edilir ve çok az rahatsızlık verir. Botoks enjeksiyonun etkileri 7 ila 10 gün arasında belli olmaya başlar. Bu sürenin sonunda kırışıklıkların olmadığı bir yüze sahip olunur. Botoksun etkisi geçince kırışıklıklar ya da kırışık oluşma riski yeniden ortaya çıkar. Bunu engellemek için kişiye göre değişiklik gösterdiği için her 3 ila 6 ay arasında tekrar enjeksiyon uygulanması gerekir.

İyi günler dilerim,botoks ile göz çevresi kırışıklık tedavisi mümkün mü yani gidip bir kere yaptırınca işe yararmı ne kadar süre devam eder ve acısı varmı canım çok yanar mı, çok soru sordm biliyorum.cevap verirseniz çok sevinirm.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gözlerimizin çevre bölgelerinde, özellikle de göz altında kırışıklıklar oluşabilmektedir. Genç ve sağlıklı bir görünümün önündeki en büyük engellerden biri olan bu ince, minik çizgilere “kaz ayağı” diyoruz. Özellikle çevresel ve yapısal faktörlerin sebep olduğu bilinen kaz ayağı kırışıklıkları, hemen hemen herkesin sıklıkla şikayetçi olduğu bir konudur. Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Çok minik şiddette acı hissedilebilir ancak bu katlanılamayacak bir şiddette değildir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar