Botoks ve Dolgu Nerelerde Kullanılır

Göz çevresinde ve yüzün bazı bölgelerinde derin kırışıklar olan birisinin botoks mu yoksa dolgu mu yaptırması daha uygun olur?.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks ve dolgu yüzdeki sorunların azaltılması, genç ve canlı bir görünüme sahip olmak için uygulanan enjeksiyon işlemlerdir. Uzun yıllardır her iki yöntem de güvenle kullanılmaktadır ve yeni uygulama teknikleri sayesinde daha iyi ve doğal sonuçlar alınabilmektedir. Botoks ve dolgunun kombine işlemlerinden de fayda sağlayabilmek mümkündür. Botoks da dolgu da kısa sürede uygulanır, kişiyi günlük yaşantısından alıkoymaz. Dolgu ve botoks bazen birbirleriyle karıştırılmaktadır. Dolgu maddesi arasında en zararsız olanı hyaluronik asit yapısında olan maddelerdir ve enjekte edildiği bölgede belli bir süre dolgu etkisi yaratır. Dolgu kullanım alanları dudakları ve dudak kontörünü belirginleştirme. Kaş arasındaki ve alındaki derin çizgilerinin giderilmesi. Ağız kenarında oluşan kıvrımların giderilmesi, dudak ve çene arasındaki çökmelerin doldurulması, elmacık kemiği ve çenenin şekillendirilmesi kullanılmaktadır. Dolgunun etki süresi uygulandığı bölgeye göre 6-12 ay arasında değişir. Süresi sonrasında etkinliği tamamen geçer. Botoks, klostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Yüz bölgelerine enjekte edildiğinde sinir uçlarına gelen sinyalin kasa ulaşmasını, mimik kaslarının kasılmasını önleyerek çizgilerinin açılmasını sağlar. Botoks kullanım alanları ise ciltte yaşla birlikte oluşan ince kırışıklıkların giderilmesi, kaş arası ve alın çizgilerinin yok edilmesi. Göz çevresi (kaz ayakları) kırışıklıkların silinmesi, dudak üstü ve çevresi kırışıklıkların giderilmesi. Boyundaki ve dekoltedeki kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılır. Botoks uygulamasında etki 4-6 ay kadar sürer. Botoks ve dolgu uygulaması öncesinde yüze anestezik krem sürülür. Her iki işlemde 10-15 dakika sürer. İşlemlerin sonrasında işlem yapılan bölgede hafif bir kızarıklık olabilir. Bunlar durum ertesi güne kadar geçer. 

Merhaba benim merak ettiğim botoks ve dolgunun işlem yerleri. Yanlışlıkla gidip de yanlış bir işelem talebinmde bulunmamak için merak ediyorum botoks ve dolgu nerelerde kullanılır söyleyebilirmisiiz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox tedavisi, özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayaklarındaki ve boyundaki çizgilerde çizgilere enjeksion yöntemi ile uygulanır. Dolgu enjeksiyonu ise, Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak için kullanılır. Dolgu uygulaması ile yüzdeki derin kırışıklar, çökük ya da sarkık yanaklar yok olur ve doğal yüz konturları geri döner. Nazolabial çizgiler, dudak üstündeki mimik çizgileri, derin sivilce ve yara izlerinde, dudak dolgunlaştırmada, elmacık kemiği ve yanakları hacimlendirmede dolgu uygulamasından faydalanılabilmektedir.

Merhaba Hocam, ben biraz karıştırıyorum botoksla dolgu aynı şeymiş gibi geliyor. Acaba söyler misiniz botoks ve dolgu nerelerde kullanılır tam olarak ne işe yararlar örnek verebilirseniz belki daha iyi anlarım. Teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Özellikle yüzde belirginleşen çizgileri yok etmek için kullanılan botox, çoğu zaman başka bir estetik işlemi olan dolgu enjeksiyonu ile karıştırılabiliyor. Botox yüzdeki mimikleri kısıtlayarak hem görünümü düzeltir hem de çizgilerin derinleşmesini önler. Botox özellikle alın ve göz çevresindeki çizgilerin tedavisinde daha çok kullanılır. Dolgular ise zamanla kolajen kaybına bağlı olarak çöküntüye uğrayan, büzülen, cilt altındaki dokuları azalıp boşalan ve sarkan yerleri dolgunlaştırmak için kullanılır. Dolguda en sık uygulama yapılan bölgeler yanaklar, dudaklar, kaş arası derin çizgiler, boyundaki derin kırışıklıklar olarak sıralanabilir.

Hocam genellikle botoksu göz çevresinde ve alında yapıyolar başka nerelerde kullanılır tam bilmiyorum. Dolgu için de aynısı geçerli mi botoks ve dolgu nerelerde kullanılır tam olarak?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dolgu maddeleri, zamanla cilt altında azalan cilt elemanlarının yerine konması işlemidir. Botoks ise, yaşlanma ile birlikte artan kırışıklık ve çizgileri azaltmada kullanılır. Botoks, Alın bölgesi, kaş arası, göz kenarı çizgileri, üst dudak bölgesi, boyun çizgileri, el, ayak ve koltukaltı bölgelerinin terleme tedavisinde kullanılır. Dolgu ise, Göz çevresindeki kırışıklık ve ince çizgilerde, burun ile ağız arasındaki çizgilerin giderilmesinde, dudakların etrafındaki ve dudak üzerindeki çizgilerin düzeltilmesinde, alın çizgilerinin giderilmesinde, dudaklara kontür ve hacim kazandırmak istenildiğinde, sivilce, yara ve kazalardan sonra kalan izlerin giderilmesinde, eller, yanak ve elmacık kemiğine hacim kazandırmak için kullanılır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar