Botoks Sonrası Yüzde Şişlik Olur Mu?

Ağız çevresine ve alnıma botoks yaptırmak istiyorum. Ancak doktor sadece hafta içi müsait. Ben de eğer hafta içi yaptırısam errtesi gün işe gideceğim için merak ediyorum izin almam lazım mı botoks sontası sonra yüzde şişlik olur mu? Bilgi için çok teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks, enjekte edilen bölgede kasların kasılmasını engelleyerek cilt üzerindeki kırışıklığın azaltılmasını sağlar. FDA tarafından onaylıdır. Uygulamadan sonra çok hafif bir şişlik ve morluk oluşabilir. Şişlikler iki gün içerisinde kaybolur. Morluk ise bir hafta içerisinde yavaş yavaş iyileşir. Yüzde meydana gelebilecek tek şişlik budur. Bu şişlikler ve ufak morluk dışında cilde herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

alnıma ve göz altlarıma botoks ayptırmayı düsünüyorum.yüzümde şişlik istemiyorrumç.botoks sonrası yüzüm şiş olurmu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hayır, Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için yüzde şişlik yapmamaktadır. Dudak veya yanak gibi bölgeleri dolgunlaştırmak için kullanılan hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri dokunun içerisine girdikten sonra birkaç gün şişliğe neden olabilmekte. Bu sürenin ardından doğal bir dolgunluk ve canlılık verir. Ancak, botoks için böyle bir durum söz konusu değildir. Botoks, kırışıklığa yol açan kasları geçici bir süre etkisiz bırakan bir işlemdir. Hiçbir şekilde yüzde dolgunlaştırma amacıyla kullanılmaz.

Botoks uygulaması sonrası yüzde şişlik normal midir, bu durum her yaptıranda olumu?nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Genellikle kas hareketlerinin fazla yapılmasından dolayı ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde botoks kullanılmaktadır. Botoks, kısa süreliğine sinir kas iletimini bloke ederek yüz ifadesini kaybetmeden oluşan kırışıklıkları ortadan kaldıran bir tedavidir. Böylece sizi yaşlı, yorgun ve sinirli gösteren yüz şeklinde belirgin bir iyileşme sağlanmaktadır. Botoksun içeriğinde dolgu maddesi bulunmamaktadır. Bu yüzden de yüz bölgesinde şişliğe neden olmamaktadır. Eğer botoks ve dolgu birlikte yapılırsa, dolgu maddelerinin enjekte edildiği bölgede şişkinlik olabilmektedir.

Aynaya baktığımda yüzümde alın bölgemde kırışıklıklar görüorum. Botoks konusunu neredeyse 2 haftadır da araştırıyorum. Botoks işlemi sonrasında yüzde herhangi bir şişlik olur mu diye okumadığım yazı kalmadı internette. İlk defa yaptıracağım için biraz da tedirginim. Sizin de düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ciltteki kırışıklıklar, yüz mimik kaslarının kasılması sonucu ortaya çıkar. Bu kırışıklıklar botoks ile giderilebilir. Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Uygulama, cilde uygun dozda yapıldıktan sonra, 2-3 gün kadar şişlik oluşması olağan bir durumdur. Eğer ki bu durum haftalarca devam ederse doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

Hocam, botoks sonrasında yüzümde şişlik olur mu diye ikilemde kalıyorum çünkü ben de yüzümdeki kırışıklıklar ilerlemeden küçük dokunuşlar yaptırmak istiyorum. Bu konuda Fikrinizi almak istiyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklık ve çizgiler çok fazla derinleşmeden, düşük dozda botoks uygulamaları ile hafifletilebilir. Böylelikle yüzünüzde belirgin bir şişlik görülmez. Yanlızca işlem sonrası 2 gün kadar ödem oluşabilir o da normal bir durumdur.

Merhaba buket hnm,botoks yaptırırsam sonrası cildimin sarkık bölgelerinde hafif bir şişlik, dolgunluk olurmu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox enjeksiyonu ile aşırı çalışan mimik kasları gevşer ve çizgiler azalır.Botox’ un etkisi 2-7 günde görülür. Bu etki 3-6 ay sürer. Bu süre sonunda yeni enjeksiyonlara ihtiyaç duyulur. Botoks ile kırışıklıkların görünümünü azaltabilirsiniz. Ancak yüze dolgun bir görünüm elde etmek mümkün değildir. Bu ancak dolgu enjeksiyonları ile gerçekleştirilebilir.

Botoks yüzünden gözleri şişmiş kaşları düşmüş birbirinden farklı görünen yamuk dudaklar olabiliyormuş. Bu doğru mu botokstan sonra yüzde bu tarz şişlikler ve yanetkiler olurmu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox;kişiye özel ayarlanmış dozlarda, doğru teknikle uygulanırsa herhangi bir şişlik veya uzun süren bir yan etkiler oluşmaz; kırışıklıklarından arınmış, canlı ve mimiklerini korumuş bir yüz elde etmemizi sağlar. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır. Kas fonksiyonunu kaybedip tam kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur. botoks etkisi geçtiğinde bile eskiye göre daha az kırışıklık oluşur.

Botoks sonrası yüzde şişlik olur mu ve işlemi yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmemiz gerekir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Doğru dozlara ve tecrübeli hekimlerce yapılan botoks enjeksiyonu sonrası,kısa süre içinde kendiliğinden iyileşecek lokal şişlikler dışında uzun süren yan etkiler gözlenmez. Yine de botoks uygulaması sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Uygulamanın gerçekleştiği gün spor yapmayın, çünkü spor ödemi artırabilir. İşlem günü sauna ve hamam gibi sıcak yerlere gitmeyin, yüzdeki şişliği artırabilir. Cilt bakımı için bir hafta kadar beklemek avantajınıza olur. Havuzdan enfeksiyon kapma riski olduğundan bir kaç gün uzak durmakta fayda var.

Merhaba Buket hocam, botoks neden yapılır ve sonrasında yüzde şişlik olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Yaşlanmayla birlikte yüzümüzde belirginleşen, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, botoksla giderilebilir. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 10-15 dakika sürer. Uygulama sonrasında enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem görülmesi normaldir. Bu tip yan etkiler kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur.

BOTOKS SONRASI YÜZÜMDE ŞİŞLİKLER OLUR MU?NE KADAR SÜREDE GEÇER ?
Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Nadiren enjeksiyon bölgesinde kızarıklıklar, küçük morluklar oluşabilir ve kızarıklık saatler içerisinde, morluklar birkaç gün içerisinde kaybolur. Yine kısa süreli hafif bir baş ağrısı oluşabilir ve saatler içerisinde düzelir. Uygulama sonrasında göz kapaklarında hafif şişlik oluşabilir ve kısa zamanda geçer, nadiren tek veya her iki göz kapağında 1 hafta kadar süren şişlikler oluşabilir.

Botoks sonrası yapılan bölgede şişlik olur mu? Dolgun bir görüntü oluşturarak yüzü hafif toparlayabilir mi?
Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

3 gün önce kaşlarımın arasına botoks yaptırdım ama inanılmaz şekilde kaşınıyor kaşımaktan biraz da şişti normalde şişme olmayacak bile demişti doktor. Ancak bende durum farklı oldu?Siz ne diyorsunuz botoks sonrası yüzde şişlik olur mu?
Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks işlemi sonrası 24 saat kadar mimikleri aşırı kullanmamanız önerilir. Uygulamadan sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Genellikle, botoks sonrasında uygulama yapılan bölgelerde hafif bir şişme meydana gelir ve bu durum 48 saat içeririnde kaybolur. Kaşımanız sebebiyle bölgede bir hassasiyet oluşup, şişlik meydana gelmiş olabilir. Doktorunuzdan erken bir kontrol randevusu alarak kontrol ettirmenizde fayda var.

Merhabaa, alnıma ve iki kaş arasına botoks yaptıracağım. Ben biraz araştırma yaptım internetten ve malesef pişman oldum.Bir sürü kötü tecrübe yaşayan kişiler varmıiş ve yüzü gözü şişmiş hastalar vardı. Gerçekten botoks sonrası şişlik olur mu?
Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks başlıca mimik hareketlerine bağlı kırışıklık giderme, kaş kaldırma, yüzdeki sarkmaların azaltılması, yüz inceltme ve bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır. Bu uygulama, 25 yaş ile 65 yaş arasında şikayetleri olan herkese yapılabilir. Botoks uygulaması öncesinde ve sonrasında vereceğimiz talimatları uygularsanız işlemden sonra herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Örneğin, uygulama öncesinde kullanmanız gereken ilaç varsa mutlaka doktorunuza bunu söyleyin. Botoks uygulamasından bir hafta öncesinde Aspirin, Ibuprofen, vitamin E, balık yağı, Omega-3s, Ginko Bilboa ve Ginseng gibi ilaç ya da takviyeleri bırakmanızı isteyebiliriz. Ayrıca botoks öncesinde alkol kullanmamanız gerekiyor. Sonrasında ise, yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak, yüksek miktarda alkol tüketmemek, 24 saat boyunca çok ağır makyaj yapmamak, kimyasal peelingten uzak durmak gerekmektedir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar Yukarı Kaydır