Botoks Her Yaşta Uygulanabilir mi?

hocam merhaba yaşım benim 22 . ama göz şeklimden dolayı göz çevremde belirgin bir kırışıklık var. benden 8 yaş büyük ablam bir süredir botoks ytaptırıyor bana yaptırabilrsin rahatsız oluyorsan yeni kırışıklıkların oluşmaz dedi bu dogru mu ve botoks her yaşta uygulanır mı? benim için uygun olur mu ben 22 yaşındayım. Önerirmsiniz bana da?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks 18 yaş ve üstü bireylerde uygun görülen herkese uygulanabilen güvenli bir yöntemdir. Botoks işlemi; oluşabilecek çizgilenmelerin ve kırışıklıkların önlenmesini sağlar. Botoks işlemine, son zamanlarda 30 lu yaşlardan sonra başlanır diye bir yargı oluştu. Bunun nedeni genelde yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların bu yaşlarda ortaya çıkması. Ancak genetik/yapısal olarak bazı kişilerde fazla kullanılan mimikler sebebiyle de daha erken yaşlarda kırışıklıklar ortaya çıkabilmekte. Bu gibi hastalar 20’li yaşlardan itibaren botoksa başlayabilirler. Çünkü özellikle derin kırışıklıklar güneşin de etkisiyle hızla daha derin çizgilere evrilebiliyor. Buna önlem almak için botoks tedavisinden yararlanıyoruz. Bunun tersi olarak bazı kişilerde de geç kırışıklık oluyor. Bu kişiler, botoksa daha ileri yaşlarda başlayabilirler.

Buket hanım merhaba bazı genç kızlar görüyorum yüzünde çeşitli işlemler yapılmış çok yaygınlaştığını fark ediyorum. Acaba bunun bir zararı yok mu, benim de kızım var şimdiden özeniyor. Acaba botoks her yaşta uygulanabilir mi veya en erken hangi yaş olmalı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Her geçen gün estetik yaşı düşüyor. Yer çekimi, yaş dönemi derken artık vücudunuz 20 yaşındaki gibi kolajen salgılamıyor. Yaşlanmayı geciktiren birçok faktör var; beslenme düzeni, uyku alışkanlıkları ve spor bunlar arasında en önemlileri elbette. Ancak bunlar bir noktaya kadar etkili olabilmektedir. Eğer tıbbi bir gerekçesi varsa 18 yaşından büyük birisine Botoks uygulanabilir. Botoks ihtiyacı tamamen kişinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda gelişen bir durumdur. Yani şöyle ki, 20 yaşında kaşlarını istem dışı çatan birine Botoks uygulanabilir. Ancak genel olarak Botoks yaşı 20’li yaşlar sonu ve sonrasıdır.

Hocam kızım 19 yaşında. Kaşlarının düşüklüğünü çok kafaya takmış durumda. Araştırmış botoks yaptıralım geçiyor diyor. Bu doğru mu? Botoks her yaşta uygulanabilir mi? Kızımın yaşı için uygun mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Kaş düşüklüğü en sık karşılaşılan estetik problemlerdendir. Kişinin yüzünde yorgun, çökük, mutsuz bir görünüme yol açtığı için, kaş düşüklüğü tedavisinde Botoks, özellikle kadınlar tarafından en fazla talep edilen prosedürlerden biridir. 18 yaşından büyük kişilerde Botoks rahatlıkla uygulanabilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Böylece yüz daha enerjik, daha genç ve daha güzel bir görünüme kavuşturulabilir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar