Botoks, Kırışıklık Tedavisi, Modern Medikal Estetik

Botoksun Kırışıklar Üzerindeki Etkisi

Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt kırışıklıklarını azaltmak için uygulanan botoks, aslında “Clostridium Botulinum” adlı bakteriden elde edilen, kasları felç edici etkisi olan bir toksindir. Botox, enjekte edilen kası bir süreliğine kısmi olarak hareketsizleştirip dondurur. Verilen toksinin dozu çok düşük olduğu için etkisini sadece uygulandığı bölgedeki kaslarda gösterir ve vücuda yayılım yapmaz. Artık kasılmayan kaslar da kırışıklığı açar. İşlem uzun süre tekrarlandığında bu kırışıklıkların ciltte kalıcı derin izler oluşturulması ihtimali azalır. 

Kozmetik amaçlı kırışıklık tedavisinde alın, göz kenarları ve kaş araları, Botoks’un iyi sonuçlar alınabildiği bölgelerdir. Burun, dudak üstü ve boyun çizgilerinde de uygulanabilir. Uygulama bölgesine, ince uçlu enjektörle sulandırılmış olan Botoks enjekte edilir.

Uygulama süresi ve anestezi: İşlem için anestezi gerekmez ancak çok hassas hastalarda işlem öncesinde lokal anestezik etkili bir krem sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Yaklaşık 10-15 dakika süren işlemin hemen ardından günlük hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. 

Sonuç uygulamadan sonraki 2-4 gün içerisinde görülmeye başlar, 15 gün içinde ileri düzeye çıkar ve 4-6 ay devam eder. Kırışıklıklar, tekrar ortaya çıkmaya başladığında enjeksiyonunun tekrarlanması gerekir. Uygulama sayısı arttıkça bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir