Ameliyatsız Yüz Germe, Thermage CPT, Ultherapy

Yüz Germede Thermage mı Ultherapy mı?

Cildimizin sıkılığını korumak söz konusu olduğunda, maalesef zaman aleyhimize işler. Neyse ki yeni teknolojiler sayesinde artık güçlü anti-aging araçlara sahibiz.

Yaşlanma, birçok faktörün ele ele, beraber yürüdüğü bir süreçtir. Yerçekiminin yol açtığı hasarla birlikte kas ve bağ dokular gevşer ve yüz, yağ dokusunu kaybederek, yapısal değişikler yaşar. Bu sinerjik etki de sarkmalara, elastikiyet kaybına zemin hazırlar. Bu sürece, cildin elastikiyetinde sorumlu olan cildin yapıtaşları, kollajen ve elastin liflerindeki kayıplar da eklenince durum vahim bir hal alır. Bir yandan bunlar yaşanırken bir yandan da yağ kaybı meydana gelir ve deriyi uygun konumda tutmaya yarayan iç destek yapısında zayıflama olur.

Dr. Buket Yıldırım, yüz ve boyun bölgesindeki elastikiyet kaybını şöyle anlatıyor: “Yaşlandıkça yüzdeki yumuşak dokular sönmeye başlar. Bu da yüze yaşlı ve yorgun bir görünüm verir. Cilt ve ciltaltındaki yapı arasında bulunan lifli bağlar, bazı bölgelerde diğerlerine oranla daha gevşektir. Yanakların alt kısımları, orta yüz, boyun gibi bazı kısımlarda daha fazla sarkma yaşanabilir. Bu durum gıdı, gevşek boyun derisi ve derin gülme çizgileri gibi klasik yaşlanma işaretlerinin asıl sebebidir”.

Cilt sıkılaştırıcılar ne kadar etkili?
Operasyon istemeyenler için gevşemiş cilde yönelik cerrahi olmayan işlemler bir seçenek olabilir. Ancak pek çok estetik hekim sonuçları bakımından bu teknolojilerin, estetik ameliyatlarla karşılaştırılamayacağının altını çiziyor. Peki, yüz germe ve sıkıştırma için farklı enerji kaynakları kullanan bu sistemler neden bu kadar popüler?
Dr. Buket Yıldırım “Bazı hastaların cildinde ameliyat yapacak kadar belirgin bir elastikiyet kaybı olmuyor” diyor. “ Yani yüzlerinde elastikiyet kaybı oluyor, yüz ovalleri bozuluyor ama henüz ameliyata aday değiller. Böyle hastalar için Thermage ve Ulthera gibi sistemler, bir alternatif.”
Yıldırım, bu sistemlerin etki mekanizmasını şöyle anlatıyor: “Kollajen ve elastin liflere, dermisin altına, derin dokuya ısı enerjisi gönderiyorlar. Böylece kollajen ve elastin üretimi artıyor, cilt sıkılaşıyor. Bu teknolojilerin en önemli avantajı cildin üst kısmını es geçmeleri, yani cilt yüzeyine zarar vermeyen tek seanslık tedaviler olmaları.”

Bu tedaviler için uygun adaylar
Dr. Buket Yıldırım “Bu uygulamalar için ideal adaylar, cildinde hafif gevşeme olan ama henüz ameliyata ihtiyaç duymayan kişilerdir. Zaten hafif elastikiyet kaybı olan hastalar ameliyat için uygun bir aday değildir” diyor ve Thermage ve Ulthera tedavisi sonrasında cildin sıkılığında bir miktar artış olduğunu söylüyor.
Ancak sonuçların uzun vadeli olması için bir ya da iki senede bir devamlılık tedavileri yapılması gerektiği unutulmaması gerektiğini belirten Yıldırım, uyarıda bulunuyor: “Hastaların cilt sıkılaştırma işlemlerinin acısız olmadığını bilmesinde yarar var. Ayrıca ameliyatın yerini tutmaları da mümkün değil. Güneş hasarı ve gevşeme, aşırı boyutlara ulaşmışsa bu tedavilerden belirgin sonuç alınması mümkün değil” diyor. “Bir miktar sıkılaşma olacaktır ama daha fazlası beklenmemeli. Cildiniz aşırı gevşemiş ya da sarkmışsa bu tedavilerin bir faydasını görmezsiniz, yüzünüzde hacim kaybı fazlaysa ve kas dokusu azalmışsa, cildiniz, aşırı gevşek, kırışık ve sarkık ise cerrahi müdahale gerekir.”
Dr.Yıldırım, cilt sıkılaştırıcı sistemlerin, yüz germe ameliyatının iyileşme sürecini yaşamak istemeyenler için bir çözüm olduğunu söylüyor. “Bu teknolojilerin en iyi yanları, nazik olmaları ve cildin üst dokusuna zarar vermemeleri. Ablatif lazerlere kıyasla ciltte iz kalma, kabarma ya da pigment bozukluğu olma riski de yok.”
Dr. Buket Yıldırım, bu tedavilerin nihai sonuçları için zaman geçmesi gerektiğini söylüyor: “Ciltteki sıkılaşma günden güne daha belirgin, gözle görünür bir hâl alsa da, nihai sonuçları almak 2-6 ay kadar sürüyor.”

Thermage Teknolojisi
Bugün kullanılan Thermage yıllar önce kullanılan versiyonundan oldukça farklı ve bu farkın sebebi de “Comfort Pulse Technology (CPT)” adı verilen yeni bir teknoloji. Bu sayede hem daha etkin ve daha kolay enerji aktarımı hem de daha konforlu bir tedavi sağlıyor. Enerji kaynağı olarak radyo frekansı kullanan Thermage CPT, ciltteki kollajeni ısıtarak daha düzgün, daha sıkı bir cilt için yeni kolajen üretimini tetikliyor ve cildi adeta yeniden yapılandırıyor.
Dr. Buket Yıldırım Thermage CPT’nin yaygın olarak yüz ve boyun bölgesinde uygulandığını söylüyor. “Bunun yanı sıra göz kapaklarındaki sarkma için de bu yönteme başvurmak mümkün. Ancak gerçekçi beklentilere sahip olmak çok önemli. Uygulama kişinin cildinin durumuna ve uygulama alanının büyüklüğüne göre 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanıyor. Thermage, cildin derin katmanlarında bulunan kollajenden zengin dokuyu uyarıyor. Uyarılan kollajen de zaman içerisinde yenilenerek cildin görünümünün iyileşmesini, sıkılaşmasını sağlıyor.
Yıldırım, tedavinin ardından cildin daha sıkı göründüğünü ama esas etkinin bir kaç hafta sonra ortaya çıkmaya başladığını söylüyor. “İşlemin etkisi kollajen yapıda yarattığı değişikliklerle başlıyor nihai sonucu 3-6 ay sonra ortaya çıkıyor. Ve bu olumlu etki 2 yıl kadar devam edebiliyor.”

Ulthera Teknolojisi
“Sarkmış, elastikiyetini kaybetmiş, yorgun ve üzgün görünen bir yüz, eskiden sadece cerrahi ile toparlanırken; şimdilerde bunu cerrahi olmayan teknolojilerle yapabiliyoruz. Bunlardan biri de zamanın, yaşın ve yerçekiminin yüzümüzde yarattığı tahribatı onaran Ultherapy.
Ultherapy, ultrason teknolojisini, yani anne karnındaki bebeği görüntüleyen teknolojiyi kullanır. Ulthera, aynı teknolojiden, gevşek deriyi toparlamak, sıkılaştırmak için faydalanır. Cilt yüzeyinin 3-4,5 mm’lik derinliğine kadar inen odaklanmış ses dalgası ile kollajen ve elastin lifleri uyarılıyor, cilt yeniden yapılanıyor.” Dr. Buket Yıldırım Ulthera sistemini böyle anlatıyor.
“İşlem sırasında derinin alt tabakalarında, ses dalgası ile enerji noktaları yaratılıyor. Bu sayede, cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni kollajen üretimine ve sıkılaşmaya başlıyor. Tüm yüz için yapılan uygulama 30-45 dakikada tamamlanıyor. İşlemin hemen ardından hasta günlük aktiviteye geri dönülebiliyor.”
Uygulamanın ardından toparlanmaya başlayan cildin, bir ay içinde gözle görünür bir şekilde sıkılaşmaya başladığını, ama tam sonucun üç ay sonunda ortaya çıktığını belirten Dr. Buket Yıldırım “Tek bir seans yapıyoruz ve etkisi bir yıl boyunca devam ediyor” diyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir