Lazer Epilasyonun Lekelere Etkisi Var mıdır?

Sakal bölgesi dışında yüze yapılan lazer epilasyonlarda kılların daha sonra çıkma gibi bir olasılığı var mı ve yanak üzerindeki lekere bir etkisi olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Kılların en rahatsızlık verdiği bölgelerden birisi de yüz bölgesidir. Genel olarak kıl yapısı uygun olduğu taktirde lazer epilasyon yapılabilir fakat yüz bölgesi lazer epilasyon için en inatçı bölgelerden biridir ve uzun seanslar gelebilme ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekebilir. Ekstra kıllanma yaşa bağlı veya sağlık sorunu durumunda hormonal problemlerde karşılaşılır. Buz Lazer Epilasyon işleminin doku kalitesini de arttırdığı bilinmektedir; bu durumda ciltte bulunan problemler de azalabilmektedir.

lazer epilasyon sivilce veya günes lekelerini artırırmı acaba epilasyonun lekelere etkisi varmıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon, hassas cilt yapısına sahip kişilerde ciltte geçici kızarıklıklara ya da lekelere neden olabilmektedir. Lazer epilasyonun olumsuz etkilerinden özellikle de güneş lekelerinden kaçınmanız için, uygulamayı genellikle sonbahar-kış aylarında yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında yaptırmayı düşünüyorsanız ve cildiniz hassas ise, yüksek faktör bir güneş kremi ile korunarak olumsuz etkilerin önüne geçebilirsiniz.

Yüzümde güneşten kaynaklı lekelenmeler var ve bir ay sonrasına yüzüme lazer epilasyon için randevu aldım. lazer epilasyonun lekeleride azaltmaya yönelik bi etkisi var mıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon cihazlarının lekeleri artırmaya ya da azaltmaya yönelik etkileri bulunmamaktadır. Ciltte oluşan lekelerin tedavisinde kullanılan lazer cihazları ve dalga boyları farklıdır. Fakat nadir de olsa işlemden sonra bazı kişilerin yüzeysel lekelerinde açılma olduğu gözlemlenmiştir.

Arkadaşım lazerle ciltteki lekelerinin gittiğini söyledi.Ben de çene bölgemdeki kıllar için lazer epilasyon yaptıracağım. Acaba sivilce lekelerine de etkisi olurmu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan lazerlerin dalga boyları ve teknolojileri farklıdır. Lazer epilasyon cihazları leke tedavinde kullanılmaz, bu gibi şikayetler için kullanım alanı yoktur. Ancak, yüz bölgesi lazer epilasyonunda az da olsa çillerin renginde açılma ve genital, koltuk altı bölgelerindeki sir ağdaya bağlı renk koyulaşmalarının açıldığını bildiren hastalar mevcut. Bu durum yine de lazer epilasyonun lekeleri yok ettiği anlamına gelmemektedir.

Merhabalar buz lazer epilasyonunun ciltteki lekelere olumlu bir etkisi var mıdır?Tüylerle birlikte lekelerde de azalma olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan lazer cihazları ile epilasyonda kullanılan lazer cihazları aynı değildir. Buz Lazer Epilasyon işlemi lekeleri azaltacağı yönünden bir vaadi bulunmamaktadır. Ancak, bazı kişilerde yüzeyel çil lekelerinde işlem sonrası çok azda olsa renklerinin açıldığı görülmüştür. Hedef kıl folikülü olduğu için herhangi bir yan etkiside bulunmamaktadır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar