Hamilelikte Cilt Bakımı Yapılabilir Mi?

Hamilelikte cilt bakımı yapılır mı,bir sakıncası var mıdır bilgi verebilirmisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamililelikte kullanılabilecek çok sayıda güvenli cilt bakım ürünleri bulunmaktadır. Bu dönemde kullanılan cilt bakım ürünlerinde glikolik asit gibi alfa-hidroksi asitler içeren bileşimler kullanılabilir fakat salisilik asit gibi beta hidroksi asitleri içeren bileşenlerin kullanımından kaçınmak gerekir. Elbette güneşten koruyucuların kullanımını yaşlanma karşıtı bir silah olması dolayısıyla eksik etmemekte fayda vardır.

İyi günler, 5,5 aylık hamileiyim . Biraz leke biraz da sivilcelerim oldu bu dönemde. Oysa şu zamana kadar hiç sivilce görmemişti yüzüm. Hamilelikte cilt bakımı yapılabilir mi ve bu cilt bakımı şikayetlerime iyi gelir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Bu dönemdeki lekelerin en önemli nedeni hamilelik hormonları ve bu hormonlardaki dalgalanmalardır. Bu yüzden de en çok hamilelik döneminde meydana gelir ya da bu dönemde artarlar. Güneş de diğer bir tetikleyici faktördür. Leke tedavisinde kullandığımız lazer sistemleri mevcut fakat bunları doğumdan sonra yaptırmanızı öneririm. Icon lazer uygun bir tercih olabilir. Sizin için hangi tedavinin en uygun olduğu muayene sonrasında netleşir. Ancak leke tedavisinin başarısını belirleyen en önemli etkenlerden birisi güneşten etkin bir şekilde korunup korunmadığınızdır.

Hocam benim hamilelikle birlikte alnımda ve yanaklarımda lekeler oldu Hamilelikte cilt bakımı yapılabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamileliğinizde mutlaka güneşten korunmanız gerekmektedir. Bu ister yüksek faktörlü bir güneş kremi olur isterse şapka, şemsiye vb. bir koruyucu olur. Ne olursa olsun korunmanız gerekmektedir. Tedavilerinizi de doğumdan sonraya ertelemekte fayda var. Çünkü hamileliğiniz süresince lekelerin oluşumuna neden olan hormonların salınımı devam edeceğinden, tedaviden istenilen faydayı sağlamak güçleşebilir. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Yüzümde ergenlikten kalma lekeler var. Yaklaşık bir yıl oldu fakat bir düzelme olmadı. Güneş kremi ve aktar ürünleri kullandım hiç bir işe yaramadı. 5 aylık hamileyimve daha da arttı, hamilelikte hangi cilt bakımını önerirsiniz.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik boyunca vücut birçok değişimden geçer, hormonlarınızın en aktif olduğu dönem budur. Yükselen hormon düzeyi kahverengi pigmentasyon lekelerinin oluşmasına neden olur, özellikle de bu süreçte cildinizi güneşten etkin bir şekilde korumadıysanız. Hassas bir cilt bakım rutini olan Hydrafacial’ı önerebilirim.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar