Kimyasal Peeling

kimyasal Kimyasal peeling, donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için cildin üst katmanlarının kontrollü ve yüzeysel bir şekilde soyulmasına dayalı bir yöntemdir.

Cildin kalınlaşmış, lekelenmiş üst tabakasını soyarak alttan daha canlı, parlak ve sağlıklı cildin gelişine  olanak sağlar. Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek, yüzeysel kırışıklıklarını azaltmak, akne ve izlerini gidermek için etkili bir tedavi olarak kullanılır. Cildin üst tabakalarını soyarak, lekeye neden olan melanini taşıyan hücrelerin dökülmesini sağlayarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Uygulama yüz dışında boyun, dekolte ve ellere de yapılabilir.

Peeling tedavisinde cilde, yüzeyel tabakanın soyulmasına neden olan bir solüsyon uygulanır. Bu solüsyonlar arasında pratikte en çok kullanılanlar; meyvelerden elde edilen doğal asitler olan alfa hidroksi asitler (AHA, yüzeyel peeling) ve trikloroasetik asit (TCA, orta dereceli peeling)'dir.

Kimyasal peeling uygulaması  esnasında peeling solüsyonu cilde genelde homojen bir şekilde sürülür. İlaç bir süre ciltte bekletildikten sonra nötralizan ve iyileştirici kremler sürülerek tedavi tamamlanır. Kısa süren bu işlemin ardından cilde onarım mekanizmalarını harekete geçiren bir uyarı verilmiş olur. Kollajen ve elastin üretimi tetiklenir. Üst derinin soyulmasıyla daha pürüzsüz, canlı ve daha homojen görünen bir cilt oluşturulur. Kimyasal peeling uygulamasında ciltte bir miktar batma ve yanma hissedilebilir. Hafif peeling yöntemlerinde 1-2 gün, orta dereceli peelinglerde ise 3-7 gün kızarıklık ve soyulma görülür. Yüzeyel peelingler, 2 haftada bir uygulamak suretiyle 6-8 seans planlanabilir. TCA peelingler ise 3-4 hafta aralıklarla uygulanabilir.

Anestezi  gerektirmeden uygulanabilen soyucu gücü en fazla olan, dolayısı ile leke gidermedeki etkin madde TCA (Tricloro Asetikasit)'dır. Yüz, boyun veya dekoltede var olan lekelerde lekenin genişliği değil derinliği önemlidir. Küçük bir leke aslında çok daha derin, büyük leke çok daha yüzeysel olabilir.

Tahta çivisi ile raptiye misali. Tahta çivisi, küçük leke ama derine ilerliyor, raptiye ise yüzeyde büyük ama cildin altında daha az ilerleme gösteriyor.

Leke tedavisinde karmaşık bir tedavi olmakla beraber seçeneklerden biri de soyucu peelinglerdir.

Cilt Bakımında Ph Formula

Cildinize iyi bakmak için yapmanız gereken doğru bakımı tercih etmek ve çizgilerin güzelliğinize gölge düşürmesini önlemektir aynı şey genişlemiş gözenekler ve lekeler için de geçerli.
Devamını Oku

Güneş Lekesi Tedavisinde Kimyasal Peeling

Güneşi ikiyüzlü bir dost olarak görmekte fayda var. Güneş lekelerine dikkat etmek gerekiyor. Yaz sonrası ortaya çıkan farklı renk tonlarındaki lekeler ve çiller, sonrasında hayatınızı zorlaştırabiliyor. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı en belirgin etki kahverengi lekelerdir. 
Devamını Oku

Cilt Gençleştirme Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek için deriye bazı solüsyonların uygulanmasıdır. Peeling uygulaması, cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlar. Derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp, kollajen sentezlenmesini uyararak daha genç ve sağlıklı ayrıca homojen bir derinin ortaya çıkmasını sağlar.
Devamını Oku