kimyasal

Kimyasal Peeling, donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için cildin üst katmanlarının kontrollü ve yüzeysel bir şekilde soyulmasına dayalı bir yöntemdir.

Cildin kalınlaşmış, lekelenmiş üst tabakasını soyarak alttan daha canlı, parlak ve sağlıklı cildin gelişine  olanak sağlar. Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek, yüzeysel kırışıklıklarını azaltmak, akne ve izlerini gidermek için etkili bir tedavi olarak kullanılır. Cildin üst tabakalarını soyarak, lekeye neden olan melanini taşıyan hücrelerin dökülmesini sağlayarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Uygulama yüz dışında boyun, dekolte ve ellere de yapılabilir.

Kimyasal Peeling hangi cilt sorunları için uygulanır?

Peeling tedavisinde cilde, yüzeyel tabakanın soyulmasına neden olan bir solüsyon uygulanır. Bu solüsyonlar arasında pratikte en çok kullanılanlar; meyvelerden elde edilen doğal asitler olan alfa hidroksi asitler (AHA, yüzeyel peeling) ve trikloroasetik asit (TCA, orta dereceli peeling)’dir.

Kimyasal peeling tedavisi ile aşağıda sıraladığımız ciltteki kusurlar hafifletilebilir veya tamamen giderilebilir;

  • Kırışıklıklar,
  • Güneş lekeleri
  • Yaşlanma lekeleri,
  • Hormonal ve gebelik lekeleri,
  • Akne problemi ve izleri,
  • Çukurlar

Kimyasal peeling uygulaması  esnasında peeling solüsyonu cilde genelde homojen bir şekilde sürülür. İlaç bir süre ciltte bekletildikten sonra nötralizan ve iyileştirici kremler sürülerek tedavi tamamlanır. Kısa süren bu işlemin ardından cilde onarım mekanizmalarını harekete geçiren bir uyarı verilmiş olur. Kollajen ve elastin üretimi tetiklenir. Üst derinin soyulmasıyla daha pürüzsüz, canlı ve daha homojen görünen bir cilt oluşturulur. 

Kimyasal Peeling sonrasında neler olabilir?

Kimyasal peeling uygulamasında ciltte bir miktar batma ve yanma hissedilebilir. Hafif peeling yöntemlerinde 1-2 gün, orta dereceli peelinglerde ise 3-7 gün kızarıklık ve soyulma görülebilir.

 Yüzeyel peelingler, 2 haftada bir uygulamak suretiyle 4-6 seans planlanabilir. TCA peelingler ise genellikle 3-4 hafta aralıklarla uygulanabilir.

Kimyasal Peeling sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır. Sadece doktorunuz tarafından önerilen nemlendirici ürünler kullanılması uygun olur. Ayrıca güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Kimyasal Peeling hangi aylarda uygulanmalıdır?

Özellikle yaz döneminde güneşten korunmak zorlaşacağı için kimyasal peeling tedavisini yaz aylarında önermiyoruz, sonbahar ve kış ayları en uygun dönemlerdir.