Cilt Bakımı

Gözenek Sıkılaştırma

Cilt yapımızdaki gözenek boyutları genetik olarak belirlenmektedir. Ancak yaşın ilerleyip cilt dokusunun değişmesi, kolajen kaybı, daha esnek ve geniş olmaya meyilli gözenekleri de beraberinde getirecektir. Özellikle güneş ışınlarıyla birlikte kolajen kaybına uğrayan ciltlerde bu problem gözle görülür oranda artış gösterir.

Gözenekler neden genişler?

Genellikle cilt yapısı yağlı olan ve sebum üretimi fazla olan kişilerin gözenekleri genişlemeye meyillidir, bu şekilde cildin soluması daha kolaylaşır. Ciltteki yaşın ilerlemesi, kollajenin azalması sonucu cildin sarkması, güneş verdiği hasar ile cildin kalınlaşmasına, ölü derinin atılımının yavaşlaması sonucu atılamayan ölü cilt  hücrelerinin gözeneklerde birikmesine neden olur ve gözeneklerde genişleme iyice belirginleşebilir. Tedavi maksatlı kullanılan ilaçlar cildin yüzeyinin yağlanması sonucu gözeneklerin genişlemesine sebep olur. Gözeneklerin genişliği kalıtsal da olabilir. Yüzdeki geniş gözenekler cilt yapısını görünümünü olumsuz yönde etkiler. Bu etkiler genellikle  en çok alın, yanaklar ve çenede görülür. Tüm yüz cildinde de gözenek genişlemesi görülebilir.

Ciltte gözenek  sıkılaştırma

Cilt gözeneklerinin en önemli nedeni sebum fazlasıdır. Yağlı cilt genellikle  su miktarı az olan  cilt tipidir Su tutma bakımından fakir olan hücrelerin ölümü ile doku yüzeyinde birikmeler olur. Bu sebeple cilt dış etkenlere karşı savunmasız kalır ve zarar görür. Ciltteki sebum miktarını dengelenmesi sağlamak için az olan su miktarını arttırmanız gerekir. Cilt bakımınızda kullandığınız ürünlerin su bazlı olmasına dikkat edin. Profesyonel cilt bakımımları yaptırmanız  cilt yüzeyindeki ölü derileri arındırarak daha pürüzsüz cilde kavuşmanızı sağlar. Kollajen kaybına bağlı gözenek genişliğinde cildi yenileyen kollajenin artmasını sağlayan yöntemler kullanılabilir. Cildi yenileyen antiaging kremler, kimyasal peelingle,  lazer-ışık uygulamaları, gibi cildi gençleştiren tüm yöntemler gözenek sıkılaştırmada etkilidir.

Genişlemiş gözenekler için sıkılaşma tedavileri

Genişlemiş gözenekler için en etkili tedavi profesyonel cilt bakımı yöntemleri ile yeni kollajen sentezini sağlamak ve ölü deri atılımını arttırarak cildin daha pürüzsüz olmasını sağlamak. Gözenek problemi aşırı olanlar için birkaç yöntem bir arada veya dönüşümlü kullanılabilir. Gözenek sıkılaştırıcı, kimyasal peelingler, veya cilt bakımı sitemleri,  lazer-ışık uygulama tedavisiyle bir arada kullanılabilir.

Kimyasal peeling, gözeneklerin genişlediği yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar. Ayrıca üst derinin dökülmesine yol açarak daha genç ve sağlıklı sıkılaşmış bir derinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılması ve soyulmasına neden olan bir solüsyon uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jessner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır. .

Hydrafacial çeşitli problemleri tek prosedürde birleştiren ilk hidrodermabrazyon sistemidir. Bu yöntem sayesinde cilt temizleme, soyma, yenileme, nemlendirme ve antioksidan koruma işlemleri kombine edilerek tüm yöntemlerin avantajlarından faydalanılır.

Üç temel bakımı aynı anda sunan OxyGeneo, tahriş etmeden cildi ölü hücrelerden arındırıyor; ihtiyacı olan palmitoil tripeptit-5, hyalüronik asit, retinol, magnezyum askorbil fosfat desteği sağlıyor. İşlem sırasında sayısız minik karbondioksit zengini baloncuklar ciltte patlayarak içeriden gelen oksijenlenmeyi tetikliyor. Bu sayede cilt renginin eşitliği, gözeneklerin sıkılaşması sağlanıyor ve mat cilt dokusu yerini aydınlık görünüme bırakıyor.

Genişlemiş gözeneklerin tedavisinde  iğneli Radyo Frekans (RF) teknolojisi olan Scarlet-S çok yüksek frekanslı bir titreşim vererek, cildin hem yüzeyel hem de derin tabakalarına etki edebilen mikro iğneler ile doğal iyileşme süreci başlatıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir