Günümüzde ameliyattan çekinenler için alternatif yöntemler var. Botoks, dolgu, çeşitli vitamin uygulamaları, doku sıkılaştıran bazı enjeksiyonlar sıkça başvurulan seçenekler arasında. Bunun yanında enerji teknolojileri; lazer, radyofrekans ve ultrasonik uygulamalarla yüzde gençleştirme, cilt kalitesinde artış, cilt üzerindeki düzensizliklerin azaltılması, renk düzeninin sağlanması mümkün.

Sıvılarla yüz germe; Yaşlanma etkisiyle hacmini kaybetmiş olan bölgelerin, kırışıklıkların ve ince çizgilerin doldurulmasıyla cildin gerilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Botoks; Yüzdeki kırışıklıklar, daha çok alın, göz çevresi ve kaş arası kırışıklıklarının tedavisinde kullanılıyor. Botoks, enjekte edilen bölgede geçici süre kasların işlevini kısıtlıyor. Kullanım süresi ise 5-6 ay, arzu edilirse tekrarlanabiliyor.

Dolgu; Yüzdeki kırışıklıkların ve çökmelerin giderilmesi, yüz kontürlerinin iyileştirilmesinde kullanılıyor. Büyük çoğunluğu laboratuvar ortamında elde edilen dolgunun ciltte kişiden kişiye değişen belli kalış süreleri vardır. İstenirse uygulama 8 ay-1 yıl sonra tekrarlanabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta seçilen dolgu malzemesinin  kaliteli  ve güvenilir olması, iyi bir teknikle uygulanmasıdır.

Ameliyat olmadan yüz germe yöntemleri; ultrasound teknolojisi ve radyofrekansla cilt altından cildin en üst tabakasına kadar olan tüm tabakalarda gençleşme, yenilenme, sıkılaşma meydana gelebiliyor.

Thermage CPT; ciltte elastikiyet kaybı olan kişilerde, sıkılaşma sağlanması amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.Yüz ovali deformasyonunun düzeltilmesi, orta yüz bölgesinde nasolabial kıvrım denilen burun kenarından dudak kenarına inen çizginin belirginliğinin azaltılması, göz kapağı ve kaşlardaki düşüklüğün toparlanması, çene altında gıdı denilen bölgedeki gevşekliğin giderilmesi, cilt gevşekliğinin giderilmesi ve tonunun arttırılması amaçlarıyla kullanılıyor. Thermage uygulaması tek seans şeklinde uygulanıyor. Uygulama sonrası cilt altı dokuların ısınmasına nedeni ile hafif derecede kızarıklık ve ödem oluşabilir. Ancak kişi işem sonrası günlük yaşantısına devam edebiliyor. Tedavi sonrası ciltte kolajen artımı ve deforme olmuş kolajen liflerin toparlanması, genellikle üç hafta içinde görülmeye başlanıyor ve bu süreç altı ay boyunca devamlılık gösteriyor. Altı ay sonraki sonuç ise etkisini yaklaşık iki yıl sürdürüyor. Thermage’ın diğer cilt sıkılaştırma uygulamalarına göre en önemli farklarından biri, tek seanslık bir tedavinin yeterli olması.

Ultherapy; odaklanmış ultrason dalgalarını kullanan ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Tedavi esnasında cildin altını görüntüleme özelliğine sahiptir. Bu özellik uygulamanın doğru derinlikte yapılmasını sağlar. Ulthera; yüz, boyun  ve dekoltede kullanılan cerrahi olmayan, ultrasound etkisi ile ciltte sarkmaları toparlayan, lifting etkili bir tedavi yöntemidir. Ulthera için uygun aday, yüz ve boyun bölgesinde sarkma ve gevşeme olduğunu düşünen herkes diyebiliriz. Klinik denemelerde herhangi bir yan etkisi olmadığı ispatlanmış ultrasound, tıpta 50 yıldan uzun süredir bir çok alanda kullanılıyor. FDA onaylı bir cihaz olan Ulthera ile 30-60 dakika süren tek bir tedavi yapılıyor. Cilt ve bağ dokusu bu tedavi sonrası yenilenme ve yapılanma sürecine giriyor. Bu süreç 3-6 ay sürüyor. Cilt altındaki bağ dokusunu güçlendiren tedavi sonrasında cilt çok daha sıkı, gergin bir görünüme kavuşuyor. Özellikle düşük göz kapağına sahipseniz, Ulthera’nın göz çevresindeki lifting ve toparlanma etkisinden faydalanabilirsiniz.

VShape; yüz şekillendirme ve boyun, çene bölgesini cerrahiye gerek duyulmadan toparlamak için özel olarak geliştirilmiş bir sistemdir. VShape, sarkma veya fazla kilo nedeniyle “U” şeklini almış yüzleri, gıdı bölgesindeki birikimleri yeniden şekillendirip yüze tekrar “V” şeklini vermeyi amaçlar. Bunun için ultrason ve radyofrekans sistemlerini beraber kullanır. Ultrasound ve radyofrekans sistemi ile cildin içindeki kollajen lifleri ısıtılarak cildin dış yüzeyi belirgin şekilde gerginleştirilir ve bağ dokusundaki sarkmalar toparlanır. Etkili bir tedavi programı için 10 gün arayla 4-6 seans uygulama yapılır. Hastalar ilk seansdan itibaren tedavinin sonuçlarını gözlemlemeye başlar. VShape’in en büyük avantajı kesici delici bir yöntem olmaması ve seans sonrasında kişinin günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmesidir. Yüzün her bölgesinde kullanılan VShape teknolojisi sadece yüze “V” formunu sağlamakta değil, boyundaki sarkmalar ve kırışıklıklar için de uygun bir yöntemdir.

ClearLift; Pixel Q-Switch lazer olarak bilinen Clearlift, lazerle cilt gençleştirmede neredeyse acısız ve non ablatif bir yaklaşımdır. Clearlift gençlere özgü bir zindelik için cilt dokusunu ve rengini iyileştiren, kırışıklıkları azaltan, kahverengi yaş lekelerini azaltan bir kollajen yenileme tedavisidir. Boyun çizgilerini, büyük gözenekleri, sarkmış cildi ve ince çizgileri hedef alan Clearlift; geleneksel bölgesel veya pixelli lazer cilt yenileme tedavilerinden farklıdır çünkü dermisin daha da derinlerine iner. Bu da yenilenmenin alt tabakalarda gerçekleşmesi demektir.