Göz kenarlarında yer alan şakaklar, yüzün yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgelerinden biridir. Ancak, hastalar genellikle yüz gençleşmesi istediklerinde göz ardı ederler. Şakak derisi yaşla incelme eğilimindedir, oyuk/çökmüş bir görünüm alabilir. Ayrıca birçok hasta, bu bölgeye doğru uzanan “kaz ayakları” kırışıklıklarına sahiptir. Dermal dolgu maddesi enjeksiyonları, şakaklarda kaybedilen hacmi geri kazandırmak ve kırışıklıkları doldurmak için kullanılabilir.

Şakak Dolgusu Nedir?

Zamanla cilt elastikiyetini ve hacmini kaybeder. Şakaklarınız zamanla; oyuk veya çukur bir görünüme bürünerek yorgun veya hasta görünmenize sebep olabilir. Tekrarlayan göz hareketleri, göz çevresindeki kırışıklıklara neden olarak yüzün bu kısmını daha yaşlı gösterebilir. Şakak dolgusu enjeksiyonları, kaybedilen volumü geri kazandırarak, yüz simetrisinize denge kazandırır. Tedaviden sonra birçok hasta yüzünün daha genç göründüğünü fark edebilmektedir.

Şakak Dolgusu İçin Kimler Doğru Aday?

Şakaklarınızın belirgin şekilde çukur veya kırışmış olduğunu fark ettiyseniz, şakak dolgusu enjeksiyonu yaptırabilirsiniz. Yüzünüzün bu bölümünün görünümünden rahatsızsanız, dermal dolgu maddeleriyle yapılan şakak tedavisi size uygun olabilir. Genellikle hastalar, yaşlanmanın etkileri konusunda endişe duyan yetişkinlerdir, ancak bu tedavi aynı zamanda genetik etkilerden dolayı şakakları çökük veya kırışık olan kişilere de uygulanabilmekte. Genel sağlık durumu iyi olan yetişkinlerin çoğu dermal dolgu maddesi enjeksiyonlarından faydalanabilirler.

Tedaviden Ne Beklemeliyim?

Şakaklardaki problemler için dermal dolgu maddesi enjeksiyonları uygulanır. Şakak bölgesinde çeşitli dolgu maddeleri kullanılabilmektedir. Dolgular birkaç farklı tiptedir; kalıcı, yarı kalıcı ve kalıcı olmayan. En yaygın kullandığımız kalıcı olmayan dolgulardır, çünkü etkileri geçicidir ve kötü sonuçlanması durumunda kolayca geri alınabilir. Kalıcı dolgular günümüzde pek kullanılmaz çünkü geriye dönüşü en zor olan dolgu tipidir; yalnızca cerrahi olarak çıkarılabilir. Muayenede sizin için en uygun olan dolgu maddesini ve markasını belirlemek mümkün olabilmektedir.

İşlem, dermal dolgu maddesiyle karıştırılabilen anestezik maddeler ile de uygulanabilir. Böylece tedavinin konforu artırılır. Bu jel karışım, doğrudan şakaklara ince bir iğne ile enjekte edilir. Daha sonra şakaklardaki hacim artarak, cildin gençleşmiş bir görünüm kazanması mümkün olabilmektedir.

Tedavi Sonrası

Bu tedavi, bir saatten kısa sürer ve istirahat gerektirmez. İşten izin almadan daha genç görünmek isteyenler için popüler bir “öğle yemeği” uygulamasıdır. Yani öğle yemeği arasında tedavi gerçekleştirilebilir ve sonrasında, hasta ofise hemen geri dönebilir.