Kaş Arası (Glabella) Dolgusu

Kaş arasında özellikle kaş çatmaya bağlı mimik hareketlerinin sık tekrarlanmasıyla, kasların sertleşmesi ve zamanla belirginleşen kırışıklar meydana gelir. Kaş çatma, sık kullanılan mimik hareketidir. Kaş arası dolgusu ile kaş ortasında oluşan bu çizgiyi tedavi etmek mümkün olabilmektedir.

Zamanla bölgedeki kasların aşırı güçlenmesi, iki kaş arasındaki ciltte oluşan derin çizgilenmelerin kalıcı şekilde ortaya çıkmasını sağlar ve normal bakış pozisyonu zamanla kaybolur. Kaşların arasındaki derin çizgi, kişiye kızgın ve sert bir ifade verir. Kaş arasındaki çizginin derinliği tedavi alternatifleri için oldukça önemlidir.

 Çizginin derinliğine bağlı olarak botoks ya da dolgu uygulaması tercih edilebilir. Eğer çizgi çok derinleşmemiş ise bu bölgeye kaş arası botoks uygulaması uygun olabilir. Botoksun yeterli olmadığı daha derin çizgilerde ise cilt altına dolgu maddesi verilebilir. Bu tedavi sıklıkla botoksla beraber de kullanılır. Kişinin ihtiyacına bağlı olarak her iki tedavinin kombine kullanılması ile daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kaş ortası yani glabella çizgilerine dolgu uygulaması hyalüronik ortalama 10 dakikada uygulanır. İşlem sırasında ağrıyı azaltmak için  uygulama yapılacak bölgeye uyuşturucu kremler sürülebilir fakat klinik deneyimlerimizden yola çıkarak söyleyebiliriz ki; işlem hastalar için  oldukça konforla gerçekleşmekte olup, kreme ihtiyaç duyulmamaktadır.

 İşlemde kullanılacak dolgu miktarı ise probleme göre değişiklik gösterir. Genellikle 1 ml dolgu yeterli olmaktadır; ihtiyaç duyulursa işlemden 2 hafta sonra ek uygulama yapılabilir.  Dolgu, işlemden hemen sonra etkisini gösterse de tam iyileşme iki haftada sağlanır. 

Kaş arası dolgusunun kalıcılığı ne kadar sürer?

Kaş arasında dolgu kalıcılığı kullanılan ürün kalitesine ve kişiden kişiye değişmekle beraber etkisi ortalama  12-18 ay kadar devam eder. Düzenli yapılan tedavi tekrarları ile bu sorunu kalıcı olarak tedavi etmek de zaman içerisinde mümkün olabilmektedir

Kaş ortasına dolgu kimlere uygulanabilir ve zararı var mıdır?

Kaş arası dolgu uygulamasını, kaş arasında çizgi sorunu yaşayan, kaşlarında mimik hareketleri yapmamasına rağmen, kaş ortasında kırışıklıklar bulunan kişiler yaptırabilir. Kaş arası dolgu işleminde kullanılan hyalünorik asit doğal bir maddedir ve kullanılan dolgu kalitesine bağlı olarak yan etkisi yoktur. Cerrahi bir müdahale olmadığından doğru uygulanan tedavi neticesinde herhangi bir iz kalma riski de yoktur.