Dolgu enjeksiyonları, cilt güzelleştirme ve yüzde yaşla oluşan problemlerin giderilmesinde uygulanan medikal estetik girişimlerden birisidir. Kırışıklıkları, çökmeleri tedavi eder. Bu amaçla dünyada en yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, hayvansal kaynaklı olmayan ve kalıcı olmayan hyalüronik asittir. Zaten insanda cilt, kemik ve kıkırdak dokularda doğal olarak bulunan bir maddedir. Cildin sıkılığını, dolgunluğunu ve nemliliğini sağlar. Dolgu maddesindeki hyalüronik asit, cilde enjekte edildiği zaman vücudun kendi hyalüronik asidi ile birleşir.

Dolgu enjeksiyonu, cilt altında bulunan ve zamanla azalan bu maddenin yerine konması esasına dayanan bir uygulamadır. Bu ürün zaman içinde vücuttan absorbe olarak vücudu terk eder.

Uygulama öncesi cilde lokal anestezik bir krem uygulanır. Anestezi sağlandıktan sonra dolgu maddesi, özel iğnelerle cildin içine enjekte edilir. Kalıcılığı, seçilen ürün konsantrasyonuna ve uygulama yapılan bölgeye göre değişmekle beraber ortalama 8-12 aydır.

Uygulama ne kadar sürer?

Hyalüronik asit enjeksiyonu yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlem bittikten sonra işinize dönüp, günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yan etkisi var mıdır?

Enjekte edilen bölgede şişlik ve morluk görülebilir, kısa zamanda iyileşir. İşlem öncesinde herhangi bir test yapılmasına gerek yoktur.

Kişi uygulamadan önce nelere dikkat etmelidir?

Dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmayı düşünen kişiler, kullanıyorlarsa aspirin ve benzeri ilaçları 1 hafta öncesinden kesmelidir. Böylece morluk oluşma riski azalır.

Hyalüronik asitli dolgu ile botoks birlikte kullanılabilir mi?

Hyalüronik asit ile botoks enjeksiyonları sıklıkla birlikte kullanılır.

 

 

Dolgu işlemi hangi bölgelere uygulanır?

– Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesine hacim vermek,

– Alın çizgileri,

– Burun kenarından aşağıya inen çizgiler,

– Dudak kenarı çizgileri,

– Akne izleri,

– Çene ve alt çene çizgileri,

– Göz çevresi çizgileri,

– Göz altı.